Średnia cena noclegu w stolicy Tatr w na Sylwestra o ¼ wyższa niż w reszcie kraju
Na Boże Narodzenie większość Polaków planuje wyjazdy z dziećmi, ale w Sylwestra dorośli wolą bawić się sami - w sumie ponad 60 proc. turystów szuka zakwaterowania dla samych dorosłych. Co 4. planuje wyjazd do Zakopanego, mimo że średnia cena za osobę na dobę w tym czasie jest o 25 proc. wyższa niż w innych miejscowościach Polski. Niektórzy wybierają jednak bardziej kameralne miejsca - wśród popularnych regionów znalazło się również Pomorze oraz województwa świętokrzyskie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.
2022-12-29, 10:20

Niektóre polskie miasta - Warszawa, Wrocław i Poznań, ale też te mniejsze, jak Opole, Elbląg czy Szczecin - zrezygnowały w tym roku z organizacji miejskich imprez sylwestrowych. Odbędzie się jednak Sylwester Marzeń, który nawet w czasie pandemicznych obostrzeń dwa lata temu przyciągnął do Zakopanego kilkadziesiąt tysięcy turystów. Jak podaje polski serwis turystyczny Nocowanie.pl, odwiedzany w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie, co czwarta osoba poszukująca zakwaterowania na Sylwestra wybiera Zakopane, a ponad 11 proc. położone w pobliżu Białkę Tatrzańską, Kościelisko, Szczawnicę, Bukowinę Tatrzańską, Poronin czy Murzasichle. W sumie połowa wszystkich wyszukiwań dotyczy miejscowości położonych w województwie małopolskim. 

Pod względem popularności w tym czasie na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie (⅕ wszystkich wyszukiwań), a na trzecim śląskie (13 proc. wyszukiwań). Jeśli chodzi o miejscowości, drugą pozycję zajmuje Karpacz (7 proc. wyszukiwań), a trzecią Szklarska Poręba (5 proc. wyszukiwań). 

Sylwestrowe wyjazdy szczególnie kojarzą się z widokiem ośnieżonych Tatr, Zakopanem i przyciągającym tłumy koncertem, ale wielu turystów chętnie wybiera również inne, równie malownicze, a mniej oblegane regiony Polski. Niektórzy zamierzają powitać nowy rok nad polskim morzem - blisko 2 proc. turystów planuje pobyt w Trójmieście, w sumie 7,5 proc. chce wyjechać do miejscowości położonych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Wśród dziesięciu najczęściej wybieranych województw znalazły się też lubelskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, w których można spędzić czas w bardziej kameralnych warunkach i w otoczeniu pięknej przyrody. Nie bez znaczenia jest też koszt takiego wyjazdu - według naszych danych średnia cena za nocleg za osobę na dobę w Zakopanem w okresie sylwestrowym jest o prawie ¼ wyższa niż w reszcie kraju - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl. 

Sylwestra Polacy najchętniej spędzają w gronie par

Ponad 60 proc. osób, które planują wyjechać na Sylwestra, ma w planach pobyt dwu- lub trzydniowy, a 14 proc. czterodniowy. Aż 7 proc. planuje wyjechać tylko na jeden dzień. O ile na Boże Narodzenie i długie weekendy Polacy najchętniej wyjeżdżają z dziećmi, to w Sylwestra dorośli wolą bawić się we własnym gronie, najchętniej parami - ponad 27 proc. wyszukiwań dotyczy zakwaterowania dla dwojga dorosłych, a drugie tyle dla czworga, sześciorga, ośmiorga, dziesięciorga lub dwanaściorga dorosłych. Dominujące zazwyczaj wśród turystów pary z jednym lub dwojgiem dzieci tym razem stanowią tylko 11 proc. wyjeżdżających. Jeszcze mniej jest nieparzystych grup dorosłych - wyjazd w trzy, pięć, siedem lub dziewięć osób planuje 8 proc. wyjeżdżających. Niecałe 2 proc. wybiera się w podróż w pojedynkę.  

Tak samo, jak święta, Sylwestra Polacy najbardziej chcą spędzać w wynajętych domkach i willach, których dotyczy ponad 40 proc. wyszukiwań. Niezmiennie bardzo popularnym rodzajem zakwaterowania pozostają kwatery i pokoje (27 proc. wyszukiwań) oraz apartamenty (16 proc. wyszukiwań). Niemal co dziesiąty wyjeżdżający zamierza spędzić sylwestrowy wyjazd w pensjonacie, hotelu lub hostelu. 

KONTAKT / AUTOR
Anna Czajka-Kalinowska
Ekspert ds. PR
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.