W ferie za nocleg w Polsce zapłacimy średnio 100 zł za osobę na dobę. To ostatni dzwonek na wykorzystanie dopłaty z Polskiego Bonu Turystycznego
Z 500 zł dopłaty w ramach programu Polski Bon Turystyczny można skorzystać jeszcze tylko do końca marca. Według danych serwisu Nocowanie.pl bonem zapłacimy za nocleg w 40 proc. obiektów noclegowych w całej Polsce, o czym warto pamiętać podczas nadchodzących ferii. Za zakwaterowanie w tym okresie zapłacimy średnio 100 zł za osobę na dobę, a ponad połowa wyjeżdżających w tym okresie planuje dłuższy pobyt - od 5 do nawet 14 dni. Po raz pierwszy od dawna na liście 20 najchętniej wybieranych miejscowości znalazły się wyłącznie te położone w górach.
2023-01-12, 09:29

Już w poniedziałek 16 stycznia zaczynają się ferie zimowe, które potrwają do 26 lutego. Jako pierwsi na dwutygodniowy odpoczynek udadzą się uczniowie z województw łódzkiego, śląskiego, pomorskiego, lubelskiego i podkarpackiego. To również jedna z ostatnich okazji do wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego, którym można płacić jeszcze tylko do 31 marca. Według danych polskiego serwisu turystycznego Nocowanie.pl, odwiedzanego w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie, możliwość opłacenia pobytu bonem oferuje obecnie blisko 40 proc. obiektów noclegowych w całej Polsce.

Według oficjalnych danych na temat bonu turystycznego, którymi ZUS podzielił się w sierpniu, z niemal 4,5 mln przyznanych bonów jeszcze ponad 700 tys. było niewykorzystanych. Do końca obowiązywania programu teoretycznie pozostały jeszcze ponad 2 miesiące, ale, ponieważ dotyczy on dzieci poniżej 18 roku życia, nadchodząca przerwa międzysemestralna to w zasadzie ostatni moment na skorzystanie z niego. Według naszych obliczeń za wyjazd na ferie w Polsce zapłacimy w tym roku średnio ok. 100 zł za jedną osobę na dobę, warto więc wykorzystać dopłatę wysokości 500 zł, zanim przepadnie - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl.

Największym zainteresowaniem w okresie zimowych ferii szkolnych, większym nawet, niż w Sylwestra, cieszą się góry, w które wybiera się ponad 80 proc. turystów. Ponad połowa wybiera się do województwa małopolskiego, blisko ¼ do dolnośląskiego. Wśród miejscowości nadal prowadzi Zakopane, chociaż na Boże Narodzenie czy Sylwestra wybierała je niemal co 4. wyjeżdżająca osoba, a obecnie jest to 18 proc. Blisko co 10. szuka zakwaterowania w Białce Tatrzańskiej, nieco ponad 7 proc. w Karpaczu, 6,5 proc. w Szklarskiej Porębie, a 5 proc. w Szczyrku. Po raz pierwszy od dawna na liście 20 najczęściej wyszukiwanych miejscowości znalazły się wyłącznie te położone w górach.

Podczas ferii więcej osób wybiera dłuższe wyjazdy - chociaż i tak co 5. wyjeżdżający poszukuje zakwaterowania tylko na 4 dni. Jednak w sumie ponad połowa planuje pobyt na od 5 do nawet 14 dni. Z punktu widzenia właścicieli obiektów warto więc zadbać o udogodnienia, które uczynią dłuższy pobyt przyjemniejszym i wygodniejszym - jak dobry Internet czy możliwość zabrania ze sobą czworonożnego przyjaciela, którą jest zainteresowana coraz większa liczba podróżujących - dodaje Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl.

Po wyraźnym wzroście popularności domków i will w okresie świąteczno-sylwestrowym w okresie ferii najchętniej wybieraną formą zakwaterowania ponownie są kwatery i pokoje, poszukiwane przez ponad 37 proc. wyjeżdżających. Domkami i willami zainteresowana jest ¼ turystów, a co 5. chciałby na ferie wynająć apartament. Co 10. wyjeżdżający szuka zakwaterowania w pensjonacie.

Naturalnie na czas ferii szkolnych większość wyjeżdżających planuje pobyt z dziećmi - ponad 65 proc. szuka zakwaterowania dla od jednego do pięciorga dorosłych i od jednego do sześciorga dzieci. Z tej grupy aż 63 proc. stanowią pary dorosłych z jednym, dwojgiem, trojgiem lub czworgiem dzieci. Nadal jednak niemal ⅕ wszystkich osób planujących wyjazd w tym okresie to dwoje, troje lub czworo dorosłych bez żadnych dzieci.

KONTAKT / AUTOR
Anna Czajka-Kalinowska
Ekspert ds. PR
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.